Poradnik: Jak spakować plecak na rower – 10 rzeczy, które mogą Ci się przydać

Poradnik: Jak spakować plecak na rower – 10 rzeczy, które mogą Ci się przydać

Wyobraź sobie sytuację: jesteś na najbardziej kozackiej miejscówce, na jakiej kiedykolwiek byłeś. Jeździ ci się wyśmienicie, a żadna hopa nie jest Ci straszna. Mija kolejna godzina, a ty postanawiasz pójść coś przekąsić w schronisku do którego właśnie dotarłeś. Najedzony wracasz na trasy i na pierwszym zakręcie okazuje się, że łapiesz flaka. Sięgasz do swojego plecaka, a tam nie ma zapasowej dętki. Cały dzień poszedł się… W tym artykule pomożemy Ci spakować plecak na swoją rowerową przygodę na trasach,  tak by żadna „niespodzianka” nie pokrzyżowała Ci planów.

  1. MULTITOOL

Czym w ogóle jest multitool? A no takim małym urządzonkiem, dzięki któremu będziesz
w stanie przeprowadzić małe naprawy w swoim rowerze na trasie jeśli sytuacja będzie tego wymagać. Nikt nie chce być zmuszonym to pieszego zejścia w dół w środku trasy.

  1. DĘTKA

Jak już wspomniałem na samym początku artykułu – przebite koło potrafi być prawdziwym wrzodem. Wiadomo – opony tubeless pomagają zmniejszyć problem przebić, ale oczywiście nie eliminują go w stu procentach. Wtedy do gry wchodzi nasza stara koleżanka – dętka!
Na wszelki wypadek spakuj dwie – przezorny zawsze ubezpieczony.

  1. ŁYŻKI DO OPON

Skoro jesteśmy już w temacie naprawy przebić to warto wspomnieć o malutkich łyżeczkach do opon! Można je kupić za grosze w Decathlonie, a naprawdę potrafią pomóc w zdejmowaniu
i zakładaniu opony. Nie kwestionuję tutaj twojej siły, oczywiście, że nie! Jednak uważam, że wygoda jest lepsza niż niepotrzebne siłowanie się z kawałkiem gumy. No i łyżeczki są naprawdę małe – nawet nie zauważysz, że są w plecaku.

  1. POMPKA

Ta pozycja chyba nie wymaga wyjaśnień. Po prostu pompka – coś co warto ze sobą mieć bardziej niż ze sobą nie mieć. Nie chcesz przecież zatrzymywać innych riderów, żeby ci pożyczyli na 3 minuty pompkę, co nie?

  1. MLECZKO DO OPON TUBELESS

Jeśli jeździsz na oponach bezdętkowych to warto mieć przy sobie małą buteleczkę z mleczkiem do takich właśnie opon. Tak jak wspominałem przy dętce – przezorny zawsze ubezpieczony!

       6. APTECZKA

Nie mówię tu o ogromnej, a bardziej o takiej małej poręcznej apteczce, która będzie miała bandaże, płyn do odkażania ran i jakieś leki przeciwbólowe. Każdemu prędzej czy później przytrafiają się małe lub większe wypadki na trasie. Uwierz – nie chcesz jeździć z rozwalonym kolanem po wysuszonej trasie. Doczyszczenie takiej rany później będzie cię bolało bardziej niż sam upadek, nie mówiąc już o większych „powikłaniach”.

       7. KURTKA PRZECIWDESZCZOWA

Nigdy nie wiesz kiedy w górach złapie cię deszcz. Warto pamiętać, że jeżdżenie
w przemoczonych ciuchach nie jest przyjemne. Been there, done that – nie polecam.

       8. BUTELKA Z WODĄ/BUKŁAK

Musisz pamiętać o nawodnieniu i tutaj wybór należy do ciebie, zależnie od tego czy używasz plecaka strcite do MTB czy też nie. Jeśli tak to oczywiście, wybierz bukłak. Jeśli nie, to jakaś mała buteleczka wody, którą będziesz mógł napełnić z powrotem w schronisku będzie dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, że woda to też dodatkowa waga, a nie chcesz zbytnio obciążać swoich pleców, co nie?

       9. TELEFON

Kontakt z cywilizacją warto mieć zawsze. Szczególnie kiedy gdzieś się zgubisz, albo będziesz musiał wezwać pomoc dla swojego kolegi, który zaliczył potężną glebę. No i do tego możesz nim zrobić ładne zdjęcie na Insta swojego roweru na tle jakiegoś pięknego widoczku. Skoro jesteśmy przy telefonie – warto też rozważyć opcje powerbanku. Im twoja podróż jest dłuższa tym bardziej staje się on przydatny.

       10. GOTÓWKA

Tak na wszelki wypadek. Po całym dniu jeżdżenia fajnie będzie się napić ze swoimi kolegami (lub koleżankami) piwka w knajpie przy wyciągu. Co jeśli nie będą obsługiwać kart,
a najbliższy bankomat będzie 30 km stamtąd? No? Już, wypłać kasę teraz i miej ją już teraz spakowaną w portfelu na swoją następną rowerową podróż!

To jak, spakowany? Teraz jesteś już gotowy na każdą górską przygodę, więc sam wybierz, w jakim kierunku chcesz ruszyć: