Szkolenie dla osób zaawansowanych – kluczowe informacje

Dla Kogo?

To zupełnie nowe szkolenie, które opracowaliśmy w ostatnich latach. Jest przeznaczone dla najbardziej doświadczonych i wymagających riderów, którzy pojawiają się na naszych szkoleniach. Ponieważ w naszej ekipie mamy kilku byłych (i przyszłych) mistrzów Polski, na treningach dla zaawansowanych rowerzystów skupiamy się na najdrobniejszych szczegółach, które mogą się okazać kluczowe przed startami w pierwszych zawodach, czy wypadami do zagranicznych bikeparków. Na zajęciach skupimy się na rozwijaniu najważniejszych (i najbardziej efektownych) umiejętności, takich jak bezpieczne pokonywanie technicznych ścianek i trawersów, korzeni, kamieni, dropów, skakaniu i przyspieszaniu.

Wybierz to szkolenie jeśli: 

 • spędzasz na rowerze górskim sporo czasu i masz za sobą kilka sezonów „w siodle”
 • potrafisz jeździć po prostych bikeparkowych trasach i singlach (zielone, niebieskie, czasem czerwone) 
 • chcesz rozwijać swoje umiejętności i pracować nad najdrobniejszymi detalami 
 • chcesz upewnić się, że jesteś gotowy na pierwsze łatwe zawody / bikeparkowy wyjazd za granicę 
 • czujesz, że jeździsz szybciej, niż powinieneś i często tracisz kontrolę/zaliczasz glebę (głowa wyprzedza umiejętności) 
 • chcesz sprawdzić swoje nawyki wypracowane przy samodzielnej nauce 
 • zaliczyłeś szkolenie z ekipą Specialized MTBAcademy lub innym instruktorem (niewymagane) 

Jak wygląda szkolenie?

Szkolenia odbywają się w 4-godzinnych blokach. W trakcie zajęć na każdą 12-osobową (około) grupę przypada dwóch trenerów. Dzięki tak niewielkim grupom, trenerzy mogą indywidualnie i dokładnie przepracować poszczególne ćwiczenia i dostosować odpowiednie techniki do poziomu poszczególnych kursantów. Ma to dla nas absolutnie kluczowe znaczenie, ponieważ wierzymy, że praca wykonana zwłaszcza w początkowych etapach treningu ma absolutnie kluczowe znaczenie.

W trakcie zajęć każdego szkolimy osobno, odpowiadamy na pytania i jesteśmy do dyspozycji. Przed zajęciami dokładnie sprawdzamy rower każdego kursanta i upewniamy się, że będzie jeździł na wyregulowanym sprzęcie. Gdy coś nie działa, dokonujemy szybkich napraw, by sprzęt na którym jeżdżą uczestnicy szkolenia nie utrudniał im rozwoju.

Szkolenie dla riderów na zaawansowanym poziomie rozpoczynamy od krótkiej powtórki podstawowych umiejętności na specjalnie przygotowanym placu treningowym. Skręcanie, hamowanie, pompowanie, pokonywanie niewielkich nierówności – te elementy zostaną krótko omówione, a następnie od razu sprawdzone w praktyce. Po weryfikacji poziomu grupy i przepracowaniu starych nawyków, niezwłocznie ruszymy na trasy, na których przeprowadzimy właściwą część naszego szkolenia.

Na szkoleniu dla „mistrzów-enduro” naprawdę dużo się dzieje. Żeby dobrze przyswoić wszystkie informacje i przepracować je bez pośpiechu niezbędne są co najmniej dwie sesje treningowe rozbite na dwa dni. W trakcie treningów instruktorzy zabiorą was na trasy o bardzo zróżnicowanym poziomie zaawansowania, które umożliwią przećwiczenie najróżniejszych elementów. Na zajęciach skupimy się na pracy nad najważniejszymi technikami, które ułatwią Ci pokonywanie najtrudniejszych tras i umożliwią dalszy rozwój. Wspólnie stworzymy bezpieczną przestrzeń, w której będziemy przełamywać kolejne granice i próbować zupełnie nowych rozwiązań. Na szkoleniu opowiemy wam o technikach stosowanych przez najlepszych zawodników, ścigających się w najważniejszych zawodach. Wytłumaczymy jak wykorzystać pełen potencjał roweru i czerpać z jazdy maksimum przyjemności. 

Szkolenie dla riderów na poziomie zaawansowanym, jest mocniej rozwiniętym i bardziej rozbudowanym szkoleniem dla rowerzystów średnio-zaawansowanych. (w sporym uproszczeniu)

Ramowy harmonogram – czego nauczysz się na szkoleniu

DZIEŃ I 

 • Teoretyczne wprowadzenie do zajęć – nauka prawidłowej postawy na rowerze, balans ciałem podczas jazdy, efektywne używanie hamulców, czytanie terenu i dobór odpowiedniej linii przejazdu
 • Rozgrzewka
 • Ustawienia roweru – klamki hamulcowe, siodełko, ciśnienie w oponach, zawieszenie
 • Ćwiczenia pokonywania zakrętów w terenie
 • Ćwiczenia pokonywania zakrętów profilowanych (bandy)
 • Pokonywanie nierówności terenu (kompensacja-pochłanianie, pompowanie)
 • Nauka pokonywania stromych technicznych zjazdów
 • Wprowadzenie do skoków

DZIEŃ II

 • Teoretyczne wprowadzenie do zajęć
 • Szlifowanie technik pokonywania zakrętów profilowanych
 • Nauka pokonywanie dropów
 • Nauka skoków na załamaniach terenu i małych kicker-ach
 • Szlifowanie techniki skoków

*Gdy szkolenie jest organizowane w formie wyjazdowej (odbywa się w bikeparku), do planu zajęć dochodzi jeszcze wideo-analiza i wieczorne spotkanie przy ognisku i tak zwanych „napojach nawadniających”.

(BRAK DOSTĘPNYCH TERMINÓW)

 

Poradniki (newsy)

Jeśli ciekawi cię na czym, gdzie i dlaczego jeździmy, to koniecznie sprawdź sekcję „Newsy”. Opisujemy w niej sprzęt, który mamy przyjemność testować, zdajemy relację z naszych zagranicznych wyjazdów i opisujemy miejscówki, które uda nam się odwiedzić. Na naszej stronie pojawiają się też teksty poradnikowe, w których omawiamy wybrane ćwiczenia i podpowiadamy jak zrobić progres na rowerze. Jeśli chcesz być na bieżąco, trzymaj rękę na pulsie i regularnie odwiedzaj naszą stronę! 

Poradnik: Jak spakować plecak na rower – 10 rzeczy, które mogą Ci się przydać

Wyobraź sobie sytuację: jesteś na najbardziej kozackiej miejscówce, na jakiej kiedykolwiek byłeś. Jeździ ci się wyśmienicie, a żadna hopa nie jest Ci straszna. Mija kolejna godzina, a ty postanawiasz pójść coś przekąsić w schronisku do którego właśnie dotarłeś. Najedzony wracasz na trasy i na pierwszym zakręcie okazuje się, że łapiesz flaka. Sięgasz do swojego plecaka, [...]

Otwieramy nabór do klubu rowerowego MTBAcademy!

Od kilku tygodni szykowaliśmy się na ponowne otwarcie zapisów do naszego klubu i w końcu ruszamy! Na ten rok (tak, będziemy trenować przez 12 miesięcy) przygotowaliśmy zupełnie nowy harmonogram, wydłużone treningi i całą masę dodatkowych atrakcji. Nabór do wszystkich grup w Krakowie i Zakopanem jest już otwarty, a limit miejsc jest ograniczony. Rejestrujcie się na [...]

Poznaj nas – krótka historia MTBAcademy

Kim jesteśmy? Specialized MTBAcademy to największa w Polsce, w pełni profesjonalna rowerowa akademia. Obecnie w naszej ekipie jeździ już prawie 20 wykształconych specjalistów, którzy przez lata, zbierali doświadczenie startując w międzynarodowych zawodach, uczestniczyli w kursach i organizowali obozy rowerowe na terenie całej Europy. Nieskromnie powiemy, że na polskim rynku jesteśmy nowatorami, którzy szkolą nowych amatorów [...]